Fizik tedavi ve rehabilitasyon Nedir?

Fizik tedavi ve rehabilitasyon Nedir?

Fizik tedavi ve rehabilitasyon nedir?

Fizik tedavi ve rehabilitasyon, bir hastanın fiziksel fonksiyonunu, hareketliliğini ve yaşam kalitesini geri kazandırmaya ve artırmaya yardımcı olan sağlık disiplinleridir.

Fizik tedavi veya diğer adıyla fizyoterapi, fiziksel işlev bozukluklarını, engellilikleri ve ağrıları teşhis etmek, tedavi etmek ve önlemek için kullanılan bir sağlık mesleğidir. Fizyoterapistler, egzersizler, manuel terapi, elektriksel stimülasyon ve diğer modaliteler gibi çeşitli teknikleri kullanarak hastaların güçlerini, hareketliliklerini ve fonksiyonlarını geri kazanmalarına yardımcı olur. Fizik tedavisi, kas iskelet, nörolojik, kardiyovasküler ve solunum bozuklukları gibi farklı yaş ve koşullardaki hastalarla çalışır.

Rehabilitasyon ise, bir yaralanma, hastalık veya cerrahi müdahale sonrasında bir kişinin fiziksel, zihinsel ve duygusal işlevselliğini geri kazanma sürecine atıfta bulunan daha geniş bir terimdir. Rehabilitasyon, hastaların bağımsızlıklarını, yaşam kalitelerini iyileştirmelerine ve normal aktivitelerine mümkün olduğunca geri dönmelerine yardımcı olmak için bir arada çalışan çeşitli sağlık profesyonellerini içerir. Rehabilitasyon, hastaneler, ayaktan tedavi merkezleri, rehabilitasyon merkezleri ve hastaların evlerinde dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda sunulabilir.

Özetle, fizik tedavisi fiziksel fonksiyon ve hareketlilik üzerine odaklanırken, rehabilitasyon genel fiziksel, zihinsel ve duygusal fonksiyonları geri kazanmaya yöneliktir.

Kliniğimizdeki fizyoterapistlerden bilgi ve randevu almak için iletişime geçiniz.

Fizik tedavi ve rehabilitasyon Nedir?

13.03.2023 12:34:16

Fizik tedavi ve rehabilitasyon, bir hastanın fiziksel fonksiyonunu, hareketliliğini ve yaşam kalitesini geri kazandırmaya ve artırmaya yardımcı olan sağlık disiplinleridir.

Devamı

Osteopati Nedir?

13.03.2023 12:33:50

Osteopati, kas-iskelet sistemi ve genel sağlık ve refah arasındaki ilişkiye odaklanan, manüel tıpın bir türüdür.

Devamı

Manuel Terapi Nedir

13.03.2023 12:33:42

Manuel terapi, fizyoterapistlerin kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarını teşhis etmek ve tedavi etmek için kullandığı elle yapılan bir tedavi yöntemidir.

Devamı

Pilates Nedir?

13.03.2023 12:29:36

Pilates, temel kas gücünü, esnekliği ve beden kontrolünü odak alan, düşük etkili bir egzersiz yöntemidir.

Devamı

Reformer Pilates Nedir?

13.03.2023 12:29:14

Reformer Pilates, direnç temelli egzersiz yapmaya izin veren bir ekipman olan Pilates reformer kullanarak yapılan bir Pilates türüdür.

Devamı

Schroth Terapisi Nedir?

13.03.2023 12:28:57

Schroth terapisi, omurganın yan eğrilikleri ile karakterize edilen skolyozu tedavi etmek için kullanılan özel bir fizik tedavi yaklaşımıdır.

Devamı

Bilgi ve randevu için bu formu doldurup gönderiniz. Uzmanlarımız size dönüş yapacaklardır.

...

İletişim Formu

BENİ ORAYA GÖTÜR B.Çamlıca / İstanbul

ARAYIN
WhatsApp