Akupunktur Tedavisi

maras-akupunktur-banner

Akupunktur Tedavisi

Akupunktur, vücutta ve kulakta tanımlanmış noktalara iğne batırarak yapılan bir tedavidir. Akupunkturla hedeflenen temel amaç vücut sistemlerinin kendi iyileşme mekanizmalarını uyandırarak hastalıkların tedavisini sağlamaktır. 

Akupunktur yüzyıllardır boyunca Çin’de uygulanan bir tedavi sistemidir. Ancak bu yöntem sadece Çin ve Uzak Doğu ülkelerinde değil Almanya, Avusturya, Fransa gibi pek çok Avrupa ülkelerinde de uygulanmaktadır. 

Akupunktur hakkında bugün itibarıyla 16000’e yakın bilimsel yayın bulunmaktadır. Birçok hastalıkta etkinliği kanıtlanmış bu yöntem, özellikle kas-iskelet sistemi hastalıkları tedavisinde tedavi rehberlerine önerilen bir yöntem olarak literatürdeki yerini almıştır.

Akupunkturun etki mekanizması

Akupunkturun etkinliği geleneksel Çin Tıbbı’na göre vücudumuzda kan gibi dolaşan Qi adı verilen hayat enerjisinin düzgün ve dengeli olmasının sağlanması temeline dayanır. Qi enerjisi düzgün ve dengeli akışa sahipse hormonsal, sinirsel ve fonksiyonel tüm sistemlerin bütünsel olarak iyi işlemesi ve sağlıklı olma durumu gerçekleşir. Aslında Geleneksel Çin Tıbbı Qi akışının özelliklerine göre bir tanı metodu da içermektedir. Ancak günümüzde akupunktur uygulayıcıları genellikle modern tıp yöntemlerine göre tanı koyarak tedavi planlamaktadırlar. Biz ise kliniğimizde ise her iki tanı yöntemlerini kullanarak tedavi protokolleri yapmaktayız.

Vücuttaki akupunktur noktaları incelendiğinde bu noktaların damar ve sinir ağı bakımından zengin alanlar olduğu saptanmıştır. Akupunktur noktaları ciltte dar, cilt altına doğru daha genişleyen koni şeklindedir ve basıldığı zaman hafif ağrı hissedilen yerlerdir. Her bir akupunktur noktasının yakın ve uzak bölgelere etkileri vardır. Akupunktur tedavisinde bu noktalar özelliklerine ve yerleştikleri meridyene göre kullanılır. Özellikle sistemik etkili denilen akupunktur noktaları hastalığın nedenine göre seçilen ve tedavi etkinliğini arttıran noktalardır. 

Akupunkturla ilgili klinik çalışmaların birçoğunda, ilgili akupunktur noktasının uyarılması ile antiromatizmal etki, ağrı kesici etkisi, sakinleştirici etki, anidepresan etki, özellikle kimyasal maddelerin artması veya azalması sağlanabildiği gibi, damarların genişlemesi/daraltılması, barsak hareketlerinin düzenlenmesi, kalp ritminin düzenlenmesi, ödemin azaltılması, bağışıklığın düzenlenmesi, kas gevşemesi sağlanması gibi pek çok etkiyi ortaya çıkarmak mümkündür.

 

Akupunkturun etkili olduğu hastalıklar

Akupunktur tedavisi ile ağrı azaltılır, kas tonusu ve kan dolaşımı düzenlenir. Bu etkileri sebebiyle, özellikle kas iskelet sistemi hastalıklarında akupunkturun geniş kullanım alanı bulunmaktadır. Ayrıca akupunktur ile sağlanan antidepresan etki hastaların uyku ve ruh durumlarının düzelmesine yardımcı olur. Örneğin sınav döneminde yaşanan gerginlik, endişe, huzursuzluk durumlarında akupunktur son derece başarılı olarak kullanılmaktadır. 

Akupunktur ile bağışıklık sistemi desteklendiği için enfeksiyon hastalıklarına karşı korunma sağlanabilir. Bu yönüyle akupunktur iltihaplı romatizmal hastalıklarda etkin bir tedavi yöntemi olmaktadır.

Hormonal hastalıklarda da akupunkturun etkili olduğu gözlenmiştir. Bu hastalıklar; ağrılı adet durumları ve adet düzensizlikleri, infertilite, polikistik over sendromu olarak sıralanabilir. Pek çok infertilite ve tüp bebek merkezi tüp bebek öncesi akupunkturu önermekte ve kullanmaktadır. Bilimsel verilere göre akupunktur ile polikistik over sendromunda sadece adetlerin düzene girmesi değil, aknelerin giderilmesi, saç dökülmesinin azaltılması, kan lipid oranlarının düzenlenmesi sağlanmaktadır. 

Akupunktur ayrıca irritabl barsak sendromu gibi iç organların disfonksiyonel hastalıklarında da etkili bir şekilde kullanılabilmektedir.  Barsak gıda duyarlılığının saptanarak diyet düzenlenmesi ve beraberinde düzenli akupunktur seansları ile tedavi sağlanabilmektedir. 

Akupunkturun bir diğer başarılı olduğu hastalık grubu her tip migren ve baş ağrısıdır. Her türlü nöropatik durum; sinir sıkışması (karpal tünel sendromu gibi), trigeminal nevrelji, diabetik nöropatiler, huzursuz bacak sendromu akupunkturun tedavi alanı içindedir.  

Bağımlılık hastalarında da akupunkturun etkili olduğu gözlemlenmiştir. Bu sebeple kilo verme ve sigara alışkanlığından kurtulma amacıyla akupunktur uygulanabilir.

 

Akupunktur nelere iyi geliyor?

 Akupunktur ile ameliyat gibi acil travma gibi vakalar haricinde her konuda hastaya çare vardır.

Akupunkturla tedavi edilen hastalıklar her geçen gün daha da artmaktadır. Örneğin, Maraş Sağlık olarak boyun fıtığında akupunktur tedavisini başarıyla gerçekleştirmekteyiz. Türkiye’de ilk defa akupunkturla boyun fıtığı tedavisini Dr.İsmail Maraş gerçekleştirmiştir.

 • Önceleri akupunktur koroner kalp hastalıklarında, kalp ritim bozukluklarında, kolesterol yüksekliğinde, gut hastalığında, artrozlarda, behçet hastalığında, boyun fıtığında vs hiç düşünülmüyordu. Oysa şimdi yaygın olarak kullanılıyor.
 • Yine bilhassa yaralanma, yırtılma, menisküs yırtığı, romatoid artrit, ameliyat yara ve sekel izlerinin, cilt kırışıklıklarının onarım ve tamirinde, sellülitte oldukça iyi neticeler alınmaktadır.
 • Örneğin kemik kırılmalarında kemiğin kaynama süresi yarı yarıya azalmaktadır.
 • Sütü gelmediği için bebeğini emziremeyen annelerin sütü, akupunktur tedavisiyle gelmektedir.
 • Hamilelerde mide bulantısı, baş ağrısı gibi şikayetler akupunktur tedavisiyle yok olmaktadır.
 • Spor yaralanmalarında sporcu istirahat süresi en az yarı yarıya kısalmaktadır.
 • Sık sık grip, nezle, anjin, faranjit, kulak iltihabı olan çocuklarda bağışıklık sistemleri kuvvetlendirilip, bu hastalıklara yakalanma riski oldukça azaltılmaktadır.
 • Koroner kalp hastalıklarının en az % 75-80'inde trigliseritler azalır. Stres, gerilim, yüksek tansiyon düzelir ve böylece şikayetler kısa zamanda ortadan kalkmış olur.

 

Akupunktur teşhisi nasıl yapılıyor?

Geleneksel tıbbın bir hastayı muayene ederken, hastaya belirli sorular yöneltmesi (anemnez alması), yine belirli film, tahlil, tetkik gibi bulgulardan yararlanması yöntemini hepimiz biliyoruz. Akupunktur muayenesinde de bunların hepsi var.

Akupunktur muayenesinde ayrıca ilave teşhis yöntemleri de var:

 • Kollardan nabza bakarak, (Bilinen nabza bakma gibi değil)
 • Dile bakılarak,
 • Kulaktan dedektör yardımıyla sinyal alarak,
 • Ayrıca derinin rengi, kılların durumu çok önemli bulgular verir. Omurganın muayenesi, konektif doku muayenesi vs de akupunktur teşhis yöntemleri arasındadır.

 

Akupunkturda tedavi süresi

Haftada bir veya gerekli durumlarda iki defa olmak üzere uygulama yapılabilir. 12 seans bir kür sayılabilir. En geç 3-4 tedaviden sonra iyileşme belirtileri görülmelidir. Bel ağrısı, siyatik gibi akut ağrılı durumlarda; Hacamat, sülük, PRP, Mezoterapi gibi tedavilerle kombine edilmesi etkisini daha da artırır.

Akupunktur ve Akupunktur Tedavisi hakkında ek bilgiler:

Akupunktur Tedavisinin Tarihi

16.03.2022 19:55:33

Akupunkturun 5000 seneye dayanan bir geçmişi vardır. Çinlilerin keşfettiği yaygın bir kanı olsa da, ilk Akupunkturu uygulayanların Uygur Türkleri olduğu tahmin edilmektedir.

Devamı

Akupunkturun Uygulama Şekilleri ve Süresi

16.03.2022 19:20:03

Akupunktur tedavisi genellikle 20-30 seans arasında bitirilebilmektedir. Uygulama steril akupunktur iğneleri ile yapılır ve bir seans yaklaşık 25 dakika sürer.

Devamı

Akupunkturun Etkileleri Nelerdir?

16.03.2022 17:48:50

Akupunkturun nasıl etkili olduğu konusunda çeşitli araştırmalar yapılmıştır. İşte elde edilen bazı sonuçlar:

Devamı

Akupunktur ile tedavi edilebilen hastalıklar

22.02.2022 17:58:15

Dünya Sağlık Örgütünün belirlediği klinik çalışmalarla akupunktur tedavisinin faydalı olduğu kanıtlanmış hastalıklar

Devamı

Ankilozan spondilit nedir? Akupunktur ile tedavisi mümkün mü?

6.02.2022 22:25:34

Ankilozan spondilitin nedeni nedir? Ankilozan spondilitin belirtileri nelerdir? Ankilozan spondilit ile kireçlenme (osteoartrit) arasındaki fark nedir? Ankilozan spondilitin ilaç ve ameliyetla tedavisi. Akupunktur ve ankilozan spondilit tedavisi

Devamı

Akupunktur ile Ağrı Tedavisi

6.02.2022 16:02:05

Ağrı nedir? Ağrı olmasa ne olurdu? Her ağrı bir tehlike işareti midir? Baş ağrıları ve çeşitleri. Migren. Gerilim baş ağrısı. Küme baş ağrısı. Boyun kaynaklı baş ağrısı. Göğüs ağrısı. Akupunktur ile ağrı tedavisi.

Devamı

Dünyada Akupunktur

18.01.2022 18:30:04

Akupunktur Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından kabul edilmiş, etkin ve bilimsel bir tedavi yöntemidir.

Devamı

Akupunktur tedavisi nasıl bu kadar etkili olmaktadır?

2.01.2022 18:09:16

Akupunktur vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek direncini arttırıyor. Böylece hasta herhangi bir enfeksiyona daha az yakalanıyor.

Devamı

Akupunktur Tedavisinden Fayda Gören Hastalıklar

2.01.2022 17:15:03

Akupunktur tedavisiyle, bilinen tedavi metodlarıyla iyileşmesi mümkün olamayan, astım, migren, boyun fıtığı, kireçlenme, romatoid artrit gibi bir çok hastalıklarda ilaçsız ve yan etkisiz mevcut tedavi yöntemlerinden en az 3-4 kat daha etkili olmasıdır.

Devamı

Acupuncture Therapy

9.01.2020 12:36:29

Akupunktur Tedavisi Nedir ?

20.01.1999 15:51:01

Akupunktur nedir? Acupuncture ifadesinin türkçe karşılığı nasıldır?

Devamı

BENİ ORAYA GÖTÜR B.Çamlıca / İstanbul

ARAYIN
WhatsApp